Ramowy rozkład dnia

czas

Forma aktywności

630- 730

Powitanie dnia – zbieranie się dzieci – grupa łączona, zabawy kierowane przy niewielkim udziale nauczyciela, gry, zabawy i zajęcia dowolne dzieci według pomysłów własnych.  Inicjowanie rozmów z dziećmi.

730- 800

Schodzenie się dzieci. Zabawy dowolne – stwarzanie sytuacji zabawowych służących realizacji pomysłów i zainteresowań dzieci (tematyczne,   konstrukcyjne, grafomotoryczne, manipulacyjne, zabawy dydaktyczne, zabawy integrujące grupę).  Praca indywidualna o charakterze wyrównawczo-stymulującym oraz praca z dzieckiem zdolnym.

800- 830

Ćwiczenia poranne. Zabawy ruchowe, muzyczne, integracyjne.

830-845

Przygotowanie do  śniadania - czynności porządkowe, czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience. Realizacja założeń programowych z zakresu kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych oraz w zakresie dbałości o zdrowie.

845-915

Śniadanie – wdrażanie do czynności porządkowych po skończeniu posiłku.

915-930

Czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience. Nauka: mycia rąk, sposobu korzystania z toalety, mycia zębów (dzieci w przedszkolu) – doskonalenie czynności.

930-1030

Zajęcia kierowane z całą grupą w oparciu o program wychowania przedszkolnego. Organizowanie zabaw twórczych, ruchowych, stymulujących rozwój dzieci. Realizacja różnych form i metod pracy indywidualnej i zespołowej. Zabawy w odkrywanie oraz badanie.

1030-1130

Zabawy w kącikach zainteresowań, edukacyjnych, zabawy konstrukcyjne oraz działalność plastyczno-manipulacyjna, praca indywidualna z nauczycielem, zabawa przy niewielkim udziale nauczyciela, inne przedsięwzięcia i zadania wspierające rozwój dziecka.
Czynności samoobsługowe przed wyjściem (nauka ubierania się, wiązania sznurowadeł, zapinania guzików, suwaków – doskonalenie czynności). Zabawy swobodne w ogrodzie, zajęcia ruchowe, obserwacja środowisk przyrodniczych i społecznych.

1130-1145

Przygotowanie do obiadu. Realizacja założeń programowych z zakresu kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych oraz w zakresie dbałości o zdrowie.

1145-1215

Obiad – celebrowanie posiłku. Realizacja założeń programowych w zakresie prawidłowego posługiwania się sztućcami. Kulturalne zachowanie się przy stole, dbałość o zdrowie, pokonywanie niechęci do niektórych potraw.

1215-1245

Zabiegi higieniczne - przygotowanie do relaksu. Relaks, odpoczynek dzieci, słuchanie i czytanie bajek, muzyki relaksacyjnej, wyciszenie.

1245-1330

Samodzielna zabawa dzieci – podejmowanie różnorodnych form działania przy niewielkim udziale nauczyciela. Praca indywidualna. Zabawy utrwalające.

1330-1345

Przygotowanie do podwieczorku – czynności higieniczne i samoobsługowe.

1345-1415

Podwieczorek – kultura spożywania posiłków. Zabiegi higieniczne w łazience

1415-1530

Zabawy opiekuńczo-wychowawcze organizowane przez nauczyciela oraz podejmowane z inicjatywy dzieci.  Zajęcia w zespołach w sali, utrwalenie piosenek i zdobytych wiadomości. Praca indywidualna. Rozchodzenie się dzieci. Rozmowy z rodzicami – informacje o dziecku.