Historia Przedszkola

HISTORIA PRZEDSZKOLA W RAKONIEWICACH

Rok 1962

Przedszkole w Rakoniewicach rozpoczyna swoją działalność.
Przedszkole utworzone zostaje w budynku, w którym wcześniej działała „Ochronka dla dzieci” prowadzona przez siostry zakonne. Funkcję kierowniczki jednooddziałowego przedszkola przy ul. Krystyny 24 obejmuje Pani Maria Pieniężna. Przedszkole rozpoczyna pracę w składzie 3 osoby personelu oraz 38 dzieci.

Rok 1969

Władze miasta podejmują decyzję o budowie nowego budynku dla przedszkola.
2 XII 1969r. przy ulicy Garbary 8 ruszają prace budowlane. Zgodnie z projektem budynek ma stanowić nowy gmach przedszkola.

Rok 1972

1 V 1972r. z budynku przy ul. Krystyny 24 przedszkole przenosi swoją działalność do budynku przy ulicy Garbary 8. Gmach przedszkola stanowią 2 sale do zajęć z dziećmi, łazienka, kuchnia oraz zaplecze przedszkola. Funkcja dyrektora przedszkola powierzona zostaje Pani Teresie Raniś.

Rok 1977

4 VI 1977r. Przedszkole w Rakoniewicach otrzymuje imię „Krasnala Hałabały”.
Aktu nadania dokonuje Gminny Dyrektor Szkół - Pan Czesław Brudło. Nazwa ta jednak nie ma mocy prawnej, a jednie wymiar symboliczny. Przedszkole dalej działa pod nazwą Przedszkole w Rakoniewicach.

Rok 1986

Władze miasta podejmują decyzję o rozbudowie przedszkola.
Liczba chętnych do przedszkola dzieci od lat przewyższa liczbę miejsc w placówce. Prace budowlane, których celem jest rozbudowa przedszkola ruszają w listopadzie 1986r.

Rok 1987

28 VIII 1987r. budynek przedszkola oficjalnie powiększa się o dwie sale do zajęć z dziećmi, łazienki oraz szatnię. Przedszkole staje się obiektem z 4 salami dla dzieci, zapleczem sanitarnym oraz ogrodem przedszkolnym.

Rok 1992

Do przedszkola przyłączone zostają oddziały „zerówek szkolnych”.
Mające dotychczas swą siedzibę w budynku przy ulicy Plac Powstańców Wlkp. 36 oddziały pięciogodzinnych „zerówek szkolnych” w styczniu 1992 roku stają się częścią przedszkola. Na potrzeby nowych oddziałów zaadoptowane zostają pomieszczenia po ZEAS. Utworzone zostają 3 sale przedszkolne w pomieszczeniach przy piwniczych.
Przedszkole staje się placówką 7 oddziałową.
Po dwudziestu latach pracy na stanowisku dyrektora Przedszkola w Rakoniewicach, w marcu 1992r. na emeryturę przechodzi dyrektor Teresa Raniś. Nowym dyrektorem placówki zostaje pani Maria Tomczak.

Rok 1995

Powstaje hymn przedszkola pt.” Krasnal Hałabała”.
Słowa i melodię do hymnu pt.” Krasnal Hałabała” pisze wieloletnia nauczycielka przedszkola pani Urszula Świtała.

Rok 2001

Po dziewięciu latach pracy na stanowisku dyrektora Przedszkola w Rakoniewicach w czerwcu 2001r. na emeryturę przechodzi dyrektor Maria Tomczak. Drogą konkursu stanowisko dyrektora obejmuje Pani Bernadeta Minge.

Rok 2002

4 listopada 2002r. wizytacji naszego przedszkola dokonuje ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Rok 2005

Kompleksowy remont budynku.
Odnowiona zostaje elewacja zewnętrzna, wymienione zostają okna, ocieplony zostaje budynek oraz naprawiony dach.

Rok 2007

W maju 2007r. odbywa się uroczystość 45-lecia istnienia Przedszkola w Rakoniewicachz udziałem władz samorządowych, przedstawicieli kuratorium oświaty oraz byłych  pracowników. Zorganizowany zostaje festyn dla rodziców.

Rok 2011

Z dniem 1 września 2011r. powołana na stanowisko dyrektora drogą konkursu Pani Iwona Bartkowiak rozpoczyna pracę w przedszkolu jak dyrektor placówki.

Rok 2012

27 maja odbywa się uroczystość 50-lecia istnienia Przedszkola w Rakoniewicach z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli kuratorium oświaty oraz byłych pracowników. Zorganizowana zostaje parada ulicami miasta oraz festyn dla rodziców na terenie dziedzińca Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa.
Z daniem 1 września 2012r. przedszkole zmienia nazwę na Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Rakoniewicach.

Rok 2019

26 czerwca 2019 r. podpisana zostaje umowa na budowę nowego gmachu przedszkola. Wykonawcą inwestycji zostaje Zakład Ogólnobudowlany Borowiak Janusz z Wytomyśla. Koszt rozbudowy przedszkola to blisko 2,5 mln zł. Projekt  budynku wykonuje firma Studio Projektowania Budowlanego Design Sebastian Rękoś z Rostarzewa. 3 sale przedszkolne mieszczące się w dolnej koondygnacji przedszkola zostają wyłączone z użycia z uwagi na rozbudowę przedszkola.

Rok 2020

31 sierpnia 2020 oficjalnie do użytku oddane zostają 3 przestronne sale przedszkolne na łączną liczbę 75 dzieci, z 2 łazienkami, szatniami dla dzieci oraz sekretariatem, a także pomieszczeniami technicznymi. Pomiędzy budynkiem już istniejącym, przypisanym do ulicy Garbary, a budynkiem nowopowstałym, przypisanym do ulicy Kamińskiego, postawiony został łącznik ze specjalnym biegiem schodowym oraz windą dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. W wyniku rozbudowy przedszkole zyskuje także dodatkowy plac parkingowy od ul. Kamieńskiego oraz drugi plac zabaw wraz z ogrodem.

Rok 2021

W dniu 7 grudnia 2021r. komisyjnie w obecności przedstawicieli Rady Pedagogicznej oraz Rady Rodziców przeliczone zostają głosy oddane w trwającym w dniach 9-30.11.2021r. głosowaniu w sprawie wyboru nazwy/imienia dla przedszkola. Z trzech propozycji stanowiących przedmiot głosowania „LEŚNA CHATKA”, „STACYJKOWO”, „RÓŻANY OGRÓD”-zwycięzcą głosowania zostaje inicjatywa zgłoszona przez Radę Pedagogiczną nazwa - „Różany Ogród”. 7 lutego 2022r. Rada Miejska Rakoniewic podejmuje uchwałę w sprawie zmiany nazwy dla jednostki budżetowej Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Rakoniewicach z dniem 1.09.2022r. będzie działać pod nazwą Przedszkole Różany Ogród w Rakoniewicach.